Moždani udar (u narodu šlog) nastaje usled oštećenja krvnih sudova mozga pri čemu pogođeni deo mozga prestaje sa funkcionisanjem i dolazi do neuroloških ispada.
Postoje različite vrste moždanog udara, kao i različita područja mozga na kojima se može javiti. Kao rezultat toga simptomi mogu biti različiti.

Moždani udar može biti ishemijski i hemoragijski.
- Ishemijski moždani udar je posledica zapušenje krvnog suda trombom ili ugruškom koji je stvoren na drugom mestu, a krvotokom je dospeo do mozga. Ponekad se dešava da se arterija koja dovodi krv u mozak “blokira” jer je ateroskleroza prouzrokovala da unutrašnji zidovi arterije zadebljaju, tako da je otvor preuzak da bi se moglo probiti dovoljno krvi ili se krvni ugrušak zaglavio.
To znači da u ćelijama mozga na tom području nema dovoljno krvi. Ćelije ne mogu živeti bez kiseonika, tako da ako dođe do prekida dotoka krvi, nervne ćelije umiru i taj deo mozga prestaje sa radom, a neke telesne funkcije su narušene. Ishemijski moždani udar je najčešća vrsta moždanog udara.
- Kod hemoragijskog moždanog udara krv prolazi kroz zid arterije i curi u mozak (intracerebralno krvarenje) ili na površinu mozga (subarahnoidno krvarenje). Budući da nema puno prostora oko mozga i u šupljini lobanje, nakupljanje krvi pritiska mozak u delu u kojem je došlo do krvarenja, oštećujući nervne ćelije tako da to područje mozga gubi funkciju.
Moždani udar – posledice zavise i od toga da li se javio u desnoj ili levoj polovini mozga

Leva strana mozga kontroliše funkcije desne strane tela, tako da ako do moždanog udara dođe na levoj strani mozga, to će uticati na desnu stranu tela. Posledice udara zavise od toga koje je područje leve strane mozga oštećeno pa se može javiti:
- Paraliza ili gubitak snage na desnoj strani tela
- Gubitak osećaja u desnoj strani tela
- Gubitak vida s desne strane
- Teškoće u govoru
- Nerazumevanje što drugi govore
- Nemogućnost čitanja i/ili pisanja;
- Gubitak pamćenja
- Teškoće u obavljanju nekih radnji (npr. češljanje)
- Zbrka između leve i desne strane tela
- Frustriranost
- Sporost, nespretnost
- Loša motivacija

Desna strana mozga kontroliše levu stranu tela. Posledice oštećenja na desnoj strani mozga zavise od toga koje je područje mozga oštećeno:
- Paraliza ili gubitak snage na levoj strani tela
- Gubitak osećaja na levoj strani tela
- Gubitak vida s leve strane
- Monotoni govor
- Teškoće s gutanjem ili jedenjem
- Teškoće u prepoznavanju poznatih lica
- Teškoće u tumačenju zvukova
- Negiranje postojanja problema
- Depresija
- Sklonost sarkazmu ili neuobičajeno i ponekad sramotno ponašanje ili komentari
- Kratka pažnja
- Problemi s pamćenjem
- Nedostatak osećaja za vreme
- Promene raspoloženja
- Nedostatak interesovanja
- Delovanje bez razmišljanja
- Teškoća u prepoznavanju tuđeg raspoloženja
Moždani udar i oporavak
U klasičnoj medicini oporavak uključuje timski pristup koji može kombinovati fizioterapiju, radnu terapiju i logopedsku terapiju po potrebi. Cilj fizioterapije je da proceni i leči probleme vezane za pokret i ravnotežu. Cilj radne terapije je da pomogne osobi da povrati sposobnosti u svakodnevnom životu. Govorna terapija pomaže kod poteškoćama sa gutanjem i/ili komunikacijom.

Zašto je Bowen, terapija izbora u rehabilitaciji od moždanog udara?
Bowen može biti vrlo koristan za lečenje osoba s moždanim udarom. Za najbolje rezultate, Bowen je potrebno je primeniti što pre nakon moždanog udara. Ako se moždani udar dogodio pre nekoliko godina, Bowen i onda može pomoći u rehabilitaciji.
Svrha rehabilitacije je da uspostavi „prekinute veze“ između pogođenog dela mozga i područja koje on kontroliše. Pored toga, rehabilitacija je usmerena na oporavak optimalne funkcije tela kako bi dobilo snagu, pokretljivost, izdržljivost ili fine motoričke sposobnosti, uključujući govor.
Još jedna prednost Bowena je osećaj blagostanja nakon sesija koji može poslužiti u borbi protiv osećaja frustracije, besa, umora i depresije koji mogu uticati na oporavak.
Stoga se kroz Bowen terapiju može poboljšati protok krvi, raspon pokreta i motoričke funkcije. Nadalje, može se smanjiti paraliza lica, neuropatija, tremor i bol.
Koliko često Bowen treba primenjivati kod moždanog udara?
Imajte na umu da je lečenje obolelog s moždanim udarom dugotrajan proces. U početku se preporučuje lagani rad jednom u toku nedelje ili na dve nedelje. Ovakav rad nam pomaže da procenimo kako klijent reaguje na Bowen, a klijentu daje priliku da odluči želi li da nastavi sa ovom terapijom ili ne.

Prikaz slučaja
Nakon drugog moždanog udara A.R. (70) je otpušten na kućno lečenje. Kako mi je kasnije rekao, vratio se kući da umre u svom krevetu.
Predao se.
Nekim čudnim spletom okolnosti članovi porodice su čuli za Bowen. Pristao je na terapiju da im udovolji.
Taj dan kada sam došla u njihovu kuću dugo smo razgovarali, rekao mi je, između ostalog da ima želju da izađe u dvorište. Pomislila sam: „Odlično, ipak je ostalo neke želje za životom u njemu. Sada će sve biti lakše.“ I bilo je.
Terapija je otpočela.
Krenuli smo sa radom. Primenila sam Bowen protokol za obolele od moždanog udara. Iz nedelje u nedelju njegovo stanje se popravljalo, izašao je u dvorište, ali je otišao i korak dalje… Po završetku protokola bio je sposoban da uz pratnju odšeta do komšije u susednoj ulici.
Nakon toga smo napravili tri meseca pauze i ponovili proceduru. Posle toga je putovao i u inostranstvo.
Bilo je zadovoljstvo posmatrati kako se život vraća u ovog divnog čoveka, ali i u njegovu porodicu.
Protokol smo ponovili još jednom, a potom nastavili sa tretmanima održavanja.
Bowen tehnika je prirodna, neinvazivna, komplementarna terapija koja može pomoći u oporavku nakon moždanog udara.
Umesto da isceljuje telo, Bowen potstiče telo da prepozna bolest i izvrši potrebne promene.